ERASMUS+ COVID-19
Szanowni Studenci,
z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa powodującego chorobę COVID-19, informujemy, że decyzja powrotu do kraju i przerwania mobilności w ramach programu Erasmus+, jest decyzją indywidualną studenta. Niemniej jednak uczelnia, jak i Polskie Służby Państwowe rekomendują powrót. Jednym z argumentów, aby dostosować się do tej rekomendacji jest niepewna sytuacja w przyszłości i brak gwarancji możliwości powrotu po planowym zakończeniu mobilności w ramach programu Erasmus+.
Podjęcie decyzji o zakończeniu mobilności będzie wiązało się z obowiązkiem zwrotu tylko niewykorzystanej części stypendium (różnicy między otrzymanym stypendium a udokumentowanymi wydatkami oraz oszacowanymi przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ poniesionymi kosztami pobytu, których nie da się udokumentować – np. koszty wyżywienia itp.).
Ostatecznego uznania poniesionych kosztów dokona Narodowa Agencja Programu Erasmus+, więc na obecnym etapie nie jest znana kwota, która zostanie uznana za „akceptowalną” część nieudokumentowanego stypendium.
Przypominamy, że to do Państwa należy obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów i uzasadnienie sytuacji, w której poniesione koszty są niedokumentowane.
Procedura przerwania mobilności.
Podejmując decyzję o przerwaniu stypendium bardzo proszę o:
- poinformowanie uczelni zagranicznej na której Państwo przebywają o decyzji zakończenia mobilności
- poproszenie o wystawienie potwierdzenia pobytu z podaniem właściwych dat rozpoczęcia oraz zakończenia mobilności w ramach programu Erasmus+
- poinformowanie o swojej decyzji Działu Współpracy z Zagranicą MWSLiT drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz przesłanie w załączeniu poniższych dokumentów:
- formularz rezygnacji
- skan/zdjęcie potwierdzenia pobytu
- wykaz poniesionych kosztów
- skan/zdjęcia dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów
Procedura powrotu do kraju.
Jeśli zdecydowali się Państwo na powrót do kraju:
- Zobowiązani są Państwo do upewnienia się, czy linia lotnicza, w której dokonana została rezerwacja, dopuszcza możliwość odzyskania kwoty zapłaconej za bilet. Jeżeli taka informacja nie jest dostępna na stronie internetowej linii lotniczej lub informuje ona o niemożliwości odzyskania kosztów biletu (jak to ma miejsce w przypadku tzw. tanich linii lotniczych), to prosimy o zamieszczenie tej informacji w oświadczeniu podpisanym przez uczestnika (w treści podania lub w odrębnym dokumencie).
- Mogą Państwo skorzystać z opcji powrotu umożliwionej przez Rząd RP, bieżące informacje o lotach znajdą Państwo na stronie https://www.lot.com/pl/pl/ (akcja #LOTdoDomu). Ponadto MSZ uruchomiło specjalną infolinię, gdzie można uzyskać informacje nt. możliwości powrotu do kraju +48 22 523 8880. Z informacji na stronie Kancelarii Prezesa RM: (https://www.premier.gov.pl/) wynika, że z możliwości #LotDoDomu mogą skorzystać obywatele RP oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami, dziećmi Polaków, mają Kartę Polaka, posiadają pozwolenie na pracę bądź prawo pobytu w Polsce.
- Po powrocie zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami proszę pamiętać o obowiązku odbycia domowej kwarantanny przez okres min 2 tygodni.
Prosimy o przesyłanie bieżących informacji o Państwa sytuacji do Działu Współpracy z Zagranicą, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozostajemy do Państwa dyspozycji.