Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Transport Drogowy i Logistyka Transportu Drogowego
W ostatnich latach nastąpiła kumulacja wyzwań dla branży transportu drogowego. Po pierwsze, wejście w życie regulacji związanych z pakietem mobilności stopniowo zmniejszało efektywność pracy przewozowej i generowało wzrost kosztów. Po drugie, gospodarcze skutki pandemii, w tym wciąż odczuwalny brak produkowanych w Azji komponentów elektronicznych, ograniczyły produkcję w europejskim przemyśle, w tym u jednego z głównych klientów i zarazem dostawców branży transportowej, jakim jest przemysł motoryzacyjny. Po trzecie, zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała konsekwencje gospodarczo-polityczne, które przejściowo, a zarazem drastycznie, zmniejszyły podaż surowców energetycznych, generując wzrost cen paliw oraz spadek produkcji w uzależnionych od tych surowców gałęziach europejskiej gospodarki.
Pomimo trudności sektor TSL należy do najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, a sam transport drogowy jest branżą z największym wkładem w rozwój kraju, zwiększając w ciągu dekady zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób. Druga branża na liście (IT) zanotowała wzrost ok. 200 tys.
W sektorze "transport drogowy i logistyka transportu drogowego" można zauważyć szereg luk w kompetencjach, które są istotne dla efektywnego funkcjonowania branży, zwłaszcza w kontekście dynamicznych zmian zachodzących w gospodarce oraz postępu technologicznego.
• Braki w kompetencjach:
o Technologie cyfrowe: W wyniku postępującej cyfryzacji branży brakuje specjalistów zdolnych do obsługi nowoczesnych systemów informatycznych, zarządzania danymi oraz analityki. Niezbędne są umiejętności związane z używaniem oprogramowania do zarządzania łańcuchem dostaw, systemów TMS (Transportation Management Systems).
o Zarządzanie danymi i analityka: W dobie cyfryzacji i automatyzacji, umiejętności analizy danych oraz zdolności do wykorzystania big data w optymalizacji procesów logistycznych są coraz bardziej pożądane.
o Zarządzanie projektami: Wzrastająca złożoność projektów logistycznych oraz potrzeba ich realizacji w zintegrowany sposób wymagają umiejętności w zakresie zarządzania projektami, w tym praktyki Agile i Lean Management.
o Zarządzanie łańcuchem dostaw: Wymagana umiejętność efektywnego planowania i zarządzania procesami dostaw, z uwzględnieniem logistyki ostatniej mili, w tym optymalizacji tras oraz zarządzania czasem dostaw.
o Kompetencje interpersonalne: Umożliwiające efektywną komunikację i współpracę w zespołach wielodyscyplinarnych oraz międzykulturowych oraz umiejętności miękkie, takie jak negocjacje, rozwiązywanie konfliktów oraz przywództwo.
o Odpowiedzialność środowiskowa: Kompetencje związane z ekologicznymi aspektami transportu, w tym znajomość regulacji dotyczących emisji spalin i zrównoważonego transportu obowiązujących w Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
• Zapotrzebowanie na kompetencje w kolejnych latach:
o Sztuczna inteligencja i automatyzacja: W najbliższych latach przewiduje się wzrost zapotrzebowania na kompetencje związane z AI oraz automatyzacją procesów logistycznych. Pracownicy powinni być wyposażeni w umiejętności korzystania z oprogramowania oraz obsługi algorytmów służących do optymalizacji tras transportowych, a także zautomatyzowanych systemów magazynowych.
o Bezpieczeństwo cybernetyczne: Wzrastająca cyfryzacja branży transportowej zwiększa ryzyko cyberataków. Kompetencje w zakresie zabezpieczeń informacyjnych i ochrony danych staną się kluczowe dla ochrony systemów i danych klientów.
o Zarządzanie zrównoważonym transportem: Wprowadzenie norm i regulacji związanych z zrównoważonym rozwojem wymagać będzie specjalistów zdolnych do analizy i wdrażania strategii transportowych ograniczających wpływ na środowisko.
o Logistyka ostatniej mili: Wzrost e-commerce i dostaw bezpośrednich do konsumentów spowoduje potrzebę specjalistów z zakresu logistyki ostatniej mili.
o Umiejętności cyfrowe: W miarę jak branża transportowa staje się coraz bardziej zdigitalizowana, umiejętności cyfrowe, w tym obsługa systemów zarządzania transportem (TMS) oraz platform e-logistycznych, będą niezbędne.
o Zarządzanie flotą autonomicznych pojazdów i dronów: Pojawienie się pojazdów autonomicznych wymagać będzie nowego rodzaju wiedzy w zakresie inżynierii, a także przepisów regulujących ich użycie na drogach. Drony w transporcie stają się również coraz bardziej popularne, dlatego potrzebna będzie wiedza na temat regulacji dotyczących ich użytkowania, zarówno dla dostawców, jak i dla operatorów. Prowadzenie i nadzorowanie dostaw za pomocą dronów wymagać będzie specyficznych umiejętności – zarówno technicznych, jak i związanych z przestrzeganiem przepisów prawnych.
o Certyfikowane programy szkoleń: Wzrost znaczenia transportu międzynarodowego sprawia, że pracownicy będą potrzebować szkoleń w zakresie regulacji prawnych i celnych w różnych krajach. W kontekście szkoleń i rozwoju kompetencji w sektorze transportu drogowego i logistyki, konieczne jest zidentyfikowanie i zaspokajanie luk w umiejętnościach w obszarach technologicznych, ekologicznych, prawnych oraz w zakresie analizy danych i umiejętności miękkich. Wspieranie rozwoju tych umiejętności będzie kluczowe dla zapewnienia konkurencyjności sektora w nadchodzących latach oraz dla sprostania rosnącym wymaganiom rynku. Powołanie rady sektorowej do spraw kompetencji może znacząco przyczynić się do skutecznej identyfikacji potrzeb i organizacji efektywnych programów szkoleniowych.
Aby jak najlepiej przygotować się do wyzwań stojących przed systemem edukacji dostosowanym do potrzeb rynku pracy, konieczne jest podejmowanie działań diagnozujących luki kompetencyjne i zapotrzebowanie na przyszłe zawody. Temu służy system rad ds. kompetencji. Jedną z nich jest Rada ds. Kompetencji sektor Transport Drogowy i Logistyka Transportu Drogowego. Realizuje ona zadania służące zmniejszeniu niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy w sektorze. W realizacji zadań Rada korzysta w szczególności z instrumentów wymienionych w przepisach o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji oraz prawa oświatowego, a także o szkolnictwie wyższym i nauce oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rada pełni funkcje opiniodawczo-doradcze ukierunkowane na poprawę dopasowania systemu edukacji do potrzeb systemu gospodarczego i zbudowania kompetencji pożądanych w sektorze Transportu Drogowego i Logistyki Transportu Drogowego, aby kwalifikacje zdobywane w szkołach, na uczelniach, podczas kursów i szkoleń odpowiadały na realne potrzeby pracodawców Sektora.
Do zadań Rady należy w szczególności:
1) identyfikacja i prognozowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych sektora Transportu Drogowego i Logistyki Transportu Drogowego (dalej sektora TDiLTD ) w Polsce w celu dostosowania procesów edukacyjnych do potrzeb rynku pracy;
2) określanie obszarów badawczych i inicjowanie badań kompetencji pracowników sektora, gromadzenie i przekazywanie informacji dotyczących potrzeb sektora TDiLTD partnerom społecznym, rekomendowanie rozwiązań i zmian systemowych i legislacyjnych w obszarze edukacji i jej dostosowania do potrzeb rynku pracy, w tym rekomendowanie zmian sektorowych ram kwalifikacji;
3) pozyskiwanie wiedzy od przedsiębiorców na temat potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych niezbędnych na rynku pracy w sektorze TDiLTD;
4) upowszechnianie informacji na temat potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze TDiLTD;
5) działania na rzecz rozwoju kompetencji w sektorze TDiLTD;
6) inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami oraz podmiotami, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w celu zintegrowania edukacji i pracodawców;
7) formułowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w sektorze TDiLTD.
Umowa o współpracę w zakresie organizacji i prowadzenia sektorowej rady do spraw kompetencji została podpisana z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości 04.03.2025 r.
KONTAKT
Sektorowa Rada ds. Transport Drogowy i Logistyki Transportu Drogowego
ul. Sołtysowicka 19B, 51-168 Wrocław
tel.: (71) 324 68 42 wew. 108
e-mail:
Kształtowanie kompetencji w obszarze logistyki jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku pracy w dobie wyzwań Zielonego Ładu i transformacji cyfrowej
INFORMACJE O PROJEKCIE
Tytuł projektu: Kształtowanie kompetencji w obszarze logistyki jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku pracy w dobie wyzwań Zielonego Ładu i transformacji cyfrowej
FERS.01.05-IP.08-0233/23
Realizowany projekt otrzymał wsparcie w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie nr 01.05 "Umiejętności w szkolnictwie wyższym".
Okres realizacji projektu: 01.02.2025 - 31.10.2029
Zmiany w polityce klimatycznej oraz rosnąca świadomość znaczenia sprawnych łańcuchów dostaw sprawiają, że sektor logistyki stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Konieczność sprostania zarządzaniu flotą w sieci 5G, rozwój e-commerce oraz AI i uczenie maszynowe to najważniejsze z nich. Znajomość AI, nowych technologii, praca w chmurze stają się koniecznością. Rosną oczekiwania pracodawców, konieczne staje się zdefiniowanie nowych kompetencji pracowników sektora TSL. Firmy coraz większą wagę przywiązują nie tylko do kompetencji twardych (umiejętność analizowania ryzyka, optymalizacja zapasów, planowanie ciągłości w łańcuchu dostaw, znajomość AI i automatyzacji procesów) ale także miękkich, związanych z zarządzaniem zespołami, zarządzaniem sobą w zmianie.
Celem głównym projektu jest odpowiedź na zdiagnozowane problemy i wyzwania w obszarze logistyki oraz zgłaszane uwagi i potrzeby pracodawców w tym sektorze, poprzez zmianę w sposobie kształcenia. Stąd programy studiów będą przygotowywane we współpracy z przedsiębiorcami, aby w jak największy sposób odpowiadały na faktyczne zapotrzebowanie rynku pracy.
Realizacja projektu przewiduje następujące działania:
1. Przygotowanie programu studiów licencjackich oraz sylabusów do przedmiotów na specjalnościach: CYFRYZACJA SYSTEMÓW LOGISTYCZNYCH oraz ZRÓWNOWAŻONA LOGISTYKA HANDLU I DYSTRYBUCJI;
2. Przygotowanie programu studiów na studiach magisterskich oraz sylabusów do przedmiotów na specjalności - ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W LOGISTYCE PRZYSZŁOŚCI;
3. Przygotowanie podręczników do przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych, nagranie materiałów e-learning;
4. Utworzenie zespołu ds. VR, przygotowanie filmów VR wykorzystywanych podczas zajęć;
5. Utworzenie laboratorium logistyczno-magazynowego;
6. Podniesienie kompetencji studentów poprzez szkolenia:
- Efektywne zarządzanie logistyką zrównoważonego rozwoju
- Bezpieczeństwo w zrównoważonej logistyce
- Innowacyjne technologie w logistyce
- Analiza danych i systemy w chmurze w zarządzaniu
- Sztuczna inteligencja w branży logistycznej
- Excel
- Cyberbezpieczeństwo
- Business English
- Szkolenia CILT
- Zarządzanie zmianą
- Zarządzanie konfliktem
- Zarządzanie czasem
- Prezentacje i wystąpienia publiczne
7. Organizacja staży studenckich;
8. Podniesienie kompetencji wykładowców poprzez szkolenia:
· Innowacyjne technologie w logistyce
· Sztuczna inteligencja w branży logistycznej
· Automatyzacja i robotyzacja w logistyce
· Ekologiczne technologie w logistyce
· Zielona logistyka
· Recykling odpadów produkowanych przez magazyn
· Budowanie zrównoważonych rozwiązań
· Programowanie sterownika PLC
· Projektowanie uniwersalne
· Wizyty studyjne
· Konferencje naukowe
Efekty:
- Objęcie wsparciem 220 studentów oraz 16 osób kadry akademickiej
- Udział w stażach 80 studentów
- Nabycie kompetencji lub kwalifikacji przez 214 osób (studenci i kadra akademicka)
Wartość projektu: 7 825 804,25 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 6 019 204,25 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Więcej informacji:
Biuro Projektu:
Pokój 112
tel.: 71 324 68 42 wew. 220
e-mail:
Podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON” można zgłaszać do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe
Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025
Kariera
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jest uczelnią z ponad 23-letnim doświadczeniem.
Zaangażowanie, kreatywne podejście do wykonywanych obowiązków, otwartość oraz chęć poszerzania swoich kompetencji – to cechy cenione przez pracodawców.
Szczególne znaczenie stanowi pozytywna atmosfera wśród pracowników, która jest podstawą wysokiej jakości i efektywności w pracy.
W związku z dynamicznym rozwojem naukowo-badawczym (kategoria B+) oraz pozyskaniem wielu nowych projektów edukacyjnych i naukowych zakładamy rozszerzenie naszej kadry o pracowników akademickich oraz administracyjnych.
Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem:
Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi Kandydatami. Prosimy w CV umieścić klauzulę RODO: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”.